• Polski
  • Deutsch
  • English

Måløy

One Town and Two Islands

The Place of Export of Seafood

Cruises to Måløy

General Information

About Måløy

Måløy to niewielkie miasto, znajdujące się po wschodniej stronie wyspy Vågsøy, w okręgu Sogn og Fjordane. Jednocześnie jest to centrum administracyjne gminy Vågsøy.

Mimo, iż miejscowość jest niewielka – liczy  zaledwie 3000 mieszkańców, a status miasta uzyskała dopiero w 1997 r., jest ważnym portem rybnym i głównym eksporterem norweskich owoców morza. Co roku wyławia się tu i eksportuje do 200,000 ton ryb.

More Information

From the Vikings to Germans

Historia miejscowości sięga czasów Wikingów. Na małej wyspie o nazwie Moldøen, przy cieśninie Ulvesundet, pomiędzy wyspą Vågsøy a stałym lądem, znajdowała się niewielka osada. Legenda mówi, że Olaf II Święty próbował zmusić do uległości okoliczną ludność. Jednak jego syn Magnus I Dobry (nota bene, syn Olafa II Świętego i jego nałożnicy Alfhildy) miał inne podejście. W 1035 r. przybył na wyspę i rozpoczął pertraktacje z okoliczną ludnością, obiecując im więcej praw i swobód.
W późniejszym czasie osada zmieniła się w prężne centrum handlu, które szybko się rozrastało. Z czasem miasto przeniosło się na większą wyspę Vågsøy, zachowując nazwę Måløy. Dzisiaj, dla odróżnienia, pierwsza mniejsza wyspa nazywana jest "Lisje-Måløyna", czyli "mniejsza Måløy", lub po prostu "Øyna", czyli "wyspa".
Podczas II wojny światowej, w następstwie operacji Archery w 1941 r. oraz w wyniku przekształcenia wyspy Lisje-Måløyna przez Niemców w przybrzeżną twierdzę, osadnictwo zostało tu całkowicie wyeliminowane.

Wyspa Vågsøy, na której terenie obecnie znajduje się miejscowość, oferuje wiele atrakcji. Znajduje się tu kilka latarni morskich. W oddalonym o 10 km Oppendal, nad brzegiem morza, stoi słynna skała Kannestenen, którą fale morskie uformowały na kształt wielkiego grzyba. Tutejszy srebrny piasek z plaży uważany jest za najpiękniejszy w Norwegii. W pobliżu znajduje się Park Narodowy Jostedalsbreen z największym lodowcem w kontynentalnej Europie.