• Polski
  • Deutsch
  • English

Bodø

KIERUNEK PÓŁNOC

Stolica orłów bielików

Podstawowe informacje

O Bodø

To największe miasto w okręgu Nordland. Jest ważnym ośrodkiem handlowym i administracyjnym. Słońce o północy można tu obserwować od czerwca do lipca.

W Bodø znajduje się najsilniejszy prąd wodny świata Saltstraumen oraz łańcuch górski Børvasstindan.  Mimo położenia za kołem podbiegunowym, Bodø dysponuje wieloma pięknymi plażami, urodą i barwą wody mogącymi się równać z kąpieliskami Morza Śródziemnego. Bodø to także stolica orłów bielików, nigdzie na świecie nie ma większego skupiska tych majestatycznych ptaków niż tutaj. Codziennie można podziwiać jak wznoszą się nad miastem i siedzą na skałach niedaleko Bodø.

Wiecej informacji

Północny skrawek Norwegii

Okolice Bodø zostały zasiedlone ok. 10 000 lat temu, odkryto tu trzecie pod względem wieku ryty skalne i najstarszy w Norwegii instrument muzyczny. Przed zjednoczeniem Norwegii rozciągało się tu samodzielne królestwo Hålogaland, a mieszkańcy tych terenów słynęli z budowy statków.

Dzisiejsze Bodø to miasto kompaktowe – odległość między lotniskiem, dworcem kolejowym i terminalami: promowym i Hurtigruten, jest najmniejsza w kraju. To również końcowa stacja kolejowa, dalej na północ pociągiem nie pojedziemy.

Jak przystało na wieloletnią bazę dla samolotów NATO, Bodø jest miejscem obowiązkowym dla każdego miłośnika lotnictwa. Znajduje się tu Norsk Luftfartsmuseum, mające w Norwegii status narodowego muzeum lotnictwa.

Około 10 km na południowy wschód od Bodø (33 km drogą) znajduje się jedna z największych tutejszych osobliwości – Saltstraumen. Ta wąska cieśnina jest niezwykłym przykładem potęgi pływów morskich. Co 6 godzin przewala się tędy 400 mln metrów sześciennych wody, która potrafi rozpędzić się do 22 węzłów, tworząc najsilniejszy tego rodzaju prąd na świecie. Formowane przezeń wiry osiągają 10 metrów średnicy i 5 metrów głębokości. Miejsce to jest popularne wśród wędkarzy, którzy przyjeżdżają tu zapolować na dorsze, zębacze, karmazyny, halibuty i lokalną specjalność – czarniaki.