• Polski
 • Deutsch
 • English

Magiczne Lofoty i Trolle Wyprawa 11-dniowa

Strzeliste szczyty, czerwone domki i spektakularne widoki

Góry zanurzone w fiordach

Stopień trudności: łatwy, turystyczny.

Informacje ogólne

Przypadkowy Norweg zapytany o najpiękniejsze miejsce w swym kraju na stałym lądzie, prawdopodobnie bez wahania odpowie, że są nim Lofoty.

Ten niesamowity, ciągnący się na 112 km archipelag znajduje się w północno-zachodniej części Norwegii, na Morzu Norweskim. To miejsce, gdzie wąskie fiordy wcinają się pomiędzy ostre, postrzępione i strzeliste bryły masywów górskich, dając spektakularne widoki. Skały powstałe 3 miliardy lat temu oszałamiają swym majestatem. Przycupnięte nad wodą rorbuer – drewniane, kolorowe domki zbudowane na skałach lub palach wbitych w dno zatok, swą żywą barwą wspaniale kontrastują ze spokojną szarością, zielenią i bielą tła. W niczym jednak nie przypominają dawnych osiedli Wikingów, którzy właśnie tu przebywali.

Lofoty to również kraina smaków i zapachów. Dominuje ryba, szczególnie dorsz. Czy to suszony, czy to świeży – zwłaszcza własnoręcznie złowiony – warto go spróbować. Nigdzie indziej nie będzie tak smaczny.

Ponieważ od końca maja do połowy lipca na Lofotach jest dzień polarny, mamy wystarczająco dużo czasu, by nacieszyć oczy niesamowitymi widokami, które na zawsze zapadną nam w pamięci.

Dowiedz się więcej

Program wyprawy

Dzień 1: Zaokrętowanie i zwiedzanie Tromsø

Zaokrętowanie zaczynamy od godziny 16. Zwiedzamy miejscowość i podziwiamy norweską architekturę. Chętni wychodzą lub wyjeżdżają na punkt widokowy na górze Fløya, oglądamy Katedrę Arktyczną, muzeum Polaria. O północy wypływamy w kierunku Lofotów.

Dzień 2-3: TromsøTrollfjorden

Przemieszczamy się przepięknymi fiordami zatrzymując się co jakiś czas na połów ryb i zmierzamy w stronę zapierającego dech w piersiach Trollfjorden – wąskiego, głębokiego fiordu, otoczonego strzelistymi ośnieżonymi skałami, spomiędzy których wytryskują liczne wodospady. Udajemy się na krótką wycieczkę górską w kierunku Blafjellet, a po powrocie w nagrodę za trud rozpalamy grilla. Spędzamy noc w niezapomnianej scenerii.

Dzień 4-6: Sorwågen – ÅReine

W ciągu dnia dopływamy do Lofotów. Zatrzymujemy się w miejscowości Sorwågen, gdzie podziwiamy czerwone domki na palach. Wyruszamy na pieszą wycieczkę do oddalonej o 2 km miejscowości o najkrótszej nazwie Å, by przyglądać się procesowi suszenia dorszy, zwiedzić Muzeum Sztokfisza i obowiązkowo zrobić sobie zdjęcie z tabliczką miejscowości.
Następnie przepływamy do Reine, uważanego za symbol Lofotów. Chętni wyruszają na wieczorną wspinaczkę na szczyt Reinebringen z fantastyczną panoramą na całą okolicę.

Dzień 7: Reine – NusfjordHenningsværSvolvær

Obieramy kierunek na północny-wschód i przepływamy do Nusfjord, jednej z najmniejszych, uroczych wiosek rybackich, w całości będącej pod patronatem UNESCO ze względu na swe położenie i tradycyjną architekturę.
W dalszej kolejności udajemy się do Henningsvær – malowniczego miasteczka umieszczonego na wyspach, poprzecinanego kanałami, co przywodzi na myśl Wenecję.
Następnie przepływamy do Svolvær na nocleg.

Dzień 8: Svolvær – LødingenHarstad

Do południa czas spędzamy w Svolvær, będącego „stolicą” Lofotów. Chętni zwiedzają niezwykłe muzeum wojenne z unikatowymi eksponatami z II wojny światowej, północno-norweskie centrum sztuki lub niezwykłe Magic Ice – galerię lodowych rzeźb. Podziwiamy charakterystyczny szczyt Svolværgeita z dwoma „kozimi” rogami.
Wyruszamy rano w kierunku wschodnim. Przy odrobinie szczęścia po drodze podziwiamy orki. Po paru godzinach docieramy do Lødingen, będącego bramą Lofotów. W dalszej kolejności przepływamy do Harstadu, trzeciego największego miasta północnej Norwegii, położonego niezwykle malowniczo. Po spędzeniu tygodnia w dzikiej przyrodzie, dla odmiany mamy możliwość zakosztowania „cywilizacji” i wyjścia do tętniącego życiem klubu.

Dzień 9: Harstad – Finnsnes

Wypływamy w daleką drogę do odległego o 40 Nm miasteczka Finnsnes, podziwiając po drodze norweskie krajobrazy i spędzając czas na połowie ryb.
Nocujemy w malowniczej marinie tuż za olbrzymim mostem Gisund, łączącym miejscowość z wyspą Senja, nazywaną Bajkową Wyspą, lub Norwegią w miniaturze.

Dzień 10: Finnsnes – Tromsø

Przepływamy ostatnie 40 Nm do Tromsø, po raz ostatni zachwycając się przyrodą i wspólną żeglugą. Zwiedzamy Tromsø zwane „Bramą Arktyki”, będące największym miastem podbiegunowej Skandynawii. To czas na pożegnania, wymianę zdjęć i podsumowanie wrażeń.

Dzień 11: Tromsø

Żegnamy piękną Norwegię, z utęsknieniem spoglądając ku Północy, która kusi pięknem ośnieżonych szczytów, bliskością dzikich zwierząt i potęgą lodowców. Następnym razem. Wykwaterowanie następuje o godz 12.

Główne atrakcje

Odwiedzane miejsca

Załoga wyprawy

Marek Rajtar

Przemierzył krańce swiata, by zatrzymać się na Spitsbergenie.

Paweł Pelc

Nie usiedzi na jednym miejscu. No chyba, że jest to akurat Svalbard.

Małgorzata Rajtar

Słowo "wakacje" nabrało nowego znaczenia.

Zapraszamy na niezapomnianą podróż

Zapisz się już dziś

 • Data wyjazdu - Data powrotu

  Cena

 • Data wyjazdu - Data powrotu

  27.04 - 07.05.2019 r. (11 dni)

  Cena

  3200 zł

Świadczenia zawarte w cenie:

 • noclegi w komfortowej 2-3 os. kabinie,
 • wycieczka odbywana komfortowym, w pełni wyposażonym jachtem,
 • prowadzenie jachtu i opieka doświadczonego kapitana,
 • ubezpieczenie jachtu oraz NNW uczestników,
 • podatki i opłaty dotyczące rejsu,
 • szkolenie z wiedzy żeglarskiej oraz wystawienie opinii porejsowej.

Cena nie obejmuje:

 • dojazdu na wycieczkę oraz powrotu z niej,
 • kasy jachtowej (wyżywienie, paliwo jachtowe, opłaty portowe) wynoszącej 250 €,
 • indywidualnego ubezpieczenia uczestnika,
 • dodatkowych wydatków na lądzie (zakupy, restauracje),
 • dodatkowych osobistych opłat w portach.

Dodatkowo zapewniamy: 

 • pomoc w zakupie biletu lotniczego lub w wyszukaniu najkorzystniejszych opcji lotów,
 • rezerwację hoteli w razie potrzeby,
 • doradztwo w zakresie przygotowań do wycieczki.

Harmonogram płatności:

 • 20% – w momencie rezerwacji,
 • 40% – 4 miesiące przed rozpoczęciem wyprawy,
 • 40% – 2 miesiące przed rozpoczęciem wyprawy,
 • w przypadku, gdy któryś z terminów wypada później niż dwa miesiące od rozpoczęcia wyprawy wpłata powinna zostać wniesiona przy rezerwacji lub na dwa miesiące przed rozpoczęciem wyprawy.