• Polski
 • Deutsch
 • English

Magiczne Lofoty w Zorzach Wyprawa 8-dniowa

Klimatyczne miejsca, góry, morza

Piękno malowane zorzą

Stopień trudności: łatwy, turystyczny.

Informacje ogólne

Północ Norwegii to w naszej opinii jedno z najpiękniejszych miejsc na świecie, któremu towarzyszy niezapomniany klimat miejsc, przepięknych gór, fiordów. Koniec września, październik to również miesiąc w który występują liczne zorze polarne. Magiczne Lofoty pomalowane dodatkowo światłami zórz – idealne miejsce na wspaniałą trasę.

Ten niesamowity, ciągnący się na 112 km archipelag znajduje się w północno-zachodniej części Norwegii, na Morzu Norweskim. To miejsce, gdzie wąskie fiordy wcinają się pomiędzy ostre, postrzępione i strzeliste bryły masywów górskich, dając spektakularne widoki. Skały powstałe 3 miliardy lat temu oszałamiają swym majestatem. Przycupnięte nad wodą rorbuer – drewniane, kolorowe domki zbudowane na skałach lub palach wbitych w dno zatok, swą żywą barwą wspaniale kontrastują ze spokojną szarością, zielenią i bielą tła. W niczym jednak nie przypominają dawnych osiedli Wikingów, którzy właśnie tu przebywali.

Lofoty to również kraina smaków i zapachów. Dominuje ryba, szczególnie dorsz. Czy to suszony, czy to świeży – zwłaszcza własnoręcznie złowiony – warto go spróbować. Nigdzie indziej nie będzie tak smaczny.

Liczymy na dobrą pogodę, która pozwoli nam przeżyć fantastyczną wyprawę.

Dowiedz się więcej

Program wyprawy

Dzień 1: Zaokrętowanie i zwiedzanie Tromsø

Zaokrętowanie zaczynamy od godziny 16. Zwiedzamy Tromsø zwane „Bramą Arktyki”, będące największym miastem podbiegunowej Skandynawii. O północy wypływamy w kierunku Lofotów.

Dzień 2: TromsøFinnsnes – Harstad Lødingen 

Ruszamy w drogę do odległego o 40 Nm miasteczka Finnsnes, podziwiając po drodze norweskie krajobrazy i spędzając czas na połowie ryb.
Zatrzymujemy się w malowniczej marinie tuż za olbrzymim mostem Gisund, łączącym miejscowość z wyspą Senja, nazywaną Bajkową Wyspą, lub Norwegią w miniaturze.

W dalszej kolejności płyniemy w kierunku Harstadu, trzeciego największego miasta północnej Norwegii, położonego niezwykle malowniczo. Przy odrobinie szczęścia po drodze podziwiamy orki, widywaliśmy je tu nieraz. Po paru godzinach docieramy do Lødingen, będącego bramą Lofotów. Zatrzymujemy się na dłuższy postój.

Dzień 3: Lødingen – Trollfjorden

Przemieszczamy się przepięknymi fiordami zatrzymując się co jakiś czas na połów ryb i zmierzamy w stronę zapierającego dech w piersiach Trollfjorden – wąskiego, głębokiego fiordu, otoczonego strzelistymi ośnieżonymi skałami, spomiędzy których wytryskują liczne wodospady. Udajemy się na krótką wycieczkę górską w kierunku Blafjellet, a po powrocie w nagrodę za trud rozpalamy grilla. Spędzamy czas w niezapomnianej scenerii.

Dzień 4: Trollfjorden – SvolværHenningsvær

Przybywamy do Svolvær, będącego “stolicą” Lofotów. Chętni zwiedzają niezwykłe muzeum wojenne z unikatowymi eksponatami z II wojny światowej, północno-norweskie centrum sztuki lub niezwykłe Magic Ice – galerię lodowych rzeźb. Podziwiamy charakterystyczny szczyt Svolværgeita z dwoma “kozimi” rogami.

W dalszej kolejności udajemy się do Henningsvær – malowniczego miasteczka umieszczonego na wyspach, poprzecinanego kanałami, co przywodzi na myśl Wenecję.

Dzień 5: Henningsvær – Nusfjord – Reine

Obieramy kierunek na północny-wschód i przepływamy do Nusfjord, jednej z najmniejszych, uroczych wiosek rybackich, w całości będącej pod patronatem UNESCO ze względu na swe położenie i tradycyjną architekturę. Jest bardzo klimatycznie, znajdujemy czas na zwiedzanie. A następnie kierujemy się do Reine, uważanego za symbol Lofotów. Chętni wyruszają na wieczorną wspinaczkę na szczyt Reinebringen z fantastyczną panoramą na całą okolicę.

Dzień 6: Reine – Sorwågen – Å

Zatrzymujemy się w miejscowości Sorwågen, gdzie podziwiamy czerwone domki na palach. Wyruszamy na pieszą wycieczkę do oddalonej o 2 km miejscowości o najkrótszej nazwie Å, by przyglądać się procesowi suszenia dorszy, zwiedzić Muzeum Sztokfisza i obowiązkowo zrobić sobie zdjęcie z tabliczką miejscowości.

Dzień 7:  Å – Bødo

Żegnamy się z Lofotami i ruszamy w kierunku oddalonego o niecałe 50 mil morskich Bødo. Ta trasa pierwszy raz biegnie po bardziej otwartym morzu, ale zyskujemy przez to większą szansę na spotkanie wielorybów i orek. Wieczorem, stojąc już w marinie zamierzamy zakończyć nasz rejs wspólnym świętowaniem.

Dzień 8: Bødo

Żegnamy piękną Norwegię, z utęsknieniem spoglądając ku Północy, która kusi pięknem ośnieżonych szczytów, bliskością dzikich zwierząt i potęgą lodowców. Następnym razem. Wykwaterowanie następuje o godz 12.

Trasa w terminie 29.09 – 03.10.2020 r. biegnie pomiędzy Tromsø a Bodø, a w terminie 03.10 – 10.10.2020 r. w przeciwnym kierunku. Planowane trasy mogą ulec zmianie ze względu na warunki pogodowe, długości trekkingów oraz napotkane po drodze atrakcje.

Główne atrakcje

Odwiedzane miejsca

Załoga wyprawy

Marek Rajtar

Przemierzył krańce swiata, by zatrzymać się na Spitsbergenie.

Paweł Pelc

Nie usiedzi na jednym miejscu. No chyba, że jest to akurat Svalbard.

Małgorzata Rajtar

Słowo "wakacje" nabrało nowego znaczenia.

Zapraszamy na niezapomnianą podróż

Zapisz się już dziś

 • Data wyjazdu - Data powrotu

  Cena

 • Data wyjazdu - Data powrotu

  26.09 - 03.10.2020 r. (8 dni)

  Cena

  2200 zł

 • Data wyjazdu - Data powrotu

  03.10 - 10.10.2019 r. (8 dni)

  Cena

  2200 zł

Świadczenia zawarte w cenie:

 • noclegi w 2-3 os. kabinie
 • rejs wyprawowym, w pełni wyposażonym jachtem
 • prowadzenie jachtu i opieka doświadczonego kapitana
 • ubezpieczenie jachtu oraz NNW uczestników
 • podatki i opłaty dotyczące rejsu
 • szkolenie z wiedzy żeglarskiej oraz wystawienie opinii porejsowej

Cena nie obejmuje:

 • dojazdu na wycieczkę oraz powrotu z niej (terminy dopasowane są do tanich lotów z Polski)
 • kasy jachtowej (wyżywienie, paliwo jachtowe, opłaty portowe) wynoszącej 220 EUR
 • indywidualnego ubezpieczenia uczestnika
 • dodatkowych wydatków na lądzie (zakupy, restauracje)
 • dodatkowych osobistych opłat w portach

Dodatkowo zapewniamy: 

 • pomoc w zakupie biletu lotniczego lub w wyszukaniu najkorzystniejszych opcji lotów
 • rezerwację hoteli w razie potrzeby
 • doradztwo w zakresie przygotowań do wycieczki

Harmonogram płatności:

 • 20% – w momencie rezerwacji,
 • 40% – 5 miesięcy przed rozpoczęciem wyprawy,
 • 40% – 3 miesiące przed rozpoczęciem wyprawy,
 • w przypadku, gdy któryś z terminów wypada później niż trzy miesiące od rozpoczęcia wyprawy wpłata powinna zostać wniesiona przy rezerwacji lub na trzy miesiące przed rozpoczęciem wyprawy