• Polski
 • Deutsch
 • English

Na kraniec dalekiej Północy Wyprawa 12-dniowa

Poczuć bezkres

Arktyczna przygoda

Stopień trudności: średni, wyprawowy

Informacje ogólne

Ta propozycja przeznaczona jest dla osób lubiących wyzwania, chcących zapomnieć na jakiś czas o cywilizacji i zmierzyć się z ograniczeniami i trudnościami, jakie niesie udział w ekspedycji na północ. Nie jest wymagane doświadczenie żeglarskie, ale konieczny jest hart ducha.
Nagroda czeka na Północy. Są nią dzikie, niedostępne w inny sposób miejsca Arktycznej Krainy. Pełne lodu, wysokich gór, surowych krajobrazów oraz wspaniałych zwierząt.
Zaczniemy i skończymy trasę w Isfjorden, odwiedzimy jego najważniejsze miejsca. Jednak naszym celem będzie Północ, spędzenie tam maksymalnej ilości czasu, eksploracja lodowców, poszukiwanie granicy lodu. Zachwycenie się Spitsbergenem. Wykorzystując dzień polarny oraz komfortowy i dopasowany do warunków jacht, w gronie ciekawych świata ludzi, chcemy przeżyć podróż życia, która zmienia dotychczasowe postrzeganie świata.

Zamienimy się w Poszukiwaczy Przygód. Będziemy szukać granicy lodu oraz płynąć pomiędzy polami lodowymi, blokującymi drogę na daleką Północ. Będziemy szukać bliskości największych lodowców, pięknych, świeżo narodzonych gór lodowych, wielkich wielorybów i niedźwiedzi polarnych. Głębi naszej duszy.

zobacz wideo

Prezentacja północnej części trasy

Dowiedz się więcej

Program wyprawy

Dzień 1: Zaokrętowanie i zwiedzanie Longyearbyen

Zaokrętowanie zaczynamy od godziny 16. Następnie korzystając z trwającego całą dobę dnia polarnego ruszymy do Longyearbyen, przywitać się z Północą. Zobaczymy przechadzające się ulicami renifery, spróbujemy miejscowego piwa, złapiemy oddech przed długą podróżą.

Dzień 2: Longyearbyen – Isfjorden – PoolepyntenNy-Ålesund

Opuszczamy Isfjorden i płyniemy na Północ. Po drodze zatrzymamy się przy Poolepynten, gdzie znajduje się kolonia morsów. Desantujemy się na brzegu i z bliska obserwujemy te wspaniałe zwierzęta. Następnie ruszamy dalej na północ, do Ny-Ålesund.

Dzień 3-4: Ny-Ålesund – Ny-LondonMagdalenefjorden

W Ny-Ålesund odpoczywamy oraz zwiedzamy miejscowość, poświęcając na to kilka godzin. Północny kraniec świata: z pocztą, kawiarenką, sklepem z pamiątkami.  Dla nas najważniejszy i najbardziej symboliczny jest pomnik Amundsena. Stąd bowiem startowały wszystkie pierwsze próby zdobycia bieguna północnego. Eksplorujemy Kongsfjorden: pobliskie lodowce oraz Ny-London.

Wyruszamy dalej w kierunku Magdalenefjorden, zostawiając za plecami namiastkę cywilizacji, a uzyskując w zamian coraz bardziej dzikie i surowe w swoim pięknie krajobrazy. Eksplorujemy Magdalenefjorden, kotwiczymy w zatoczce Trinityhamna i udajemy się na trekking do czoła pobliskiego lodowca Gullybreen. Podchodzimy bardzo blisko i z klimatycznej plaży obserwujemy proces cielenia, kiedy olbrzymie bloki lodu odrywają się od czoła lodowca i z hukiem lądują w morzu wzbudzając przy tym fantastyczne fontanny.

Dzień 5-6: Magdalenefjorden – Danskøya – Virgohamna – północno-zachodnie wyspy Svalbardu – Texas Bar

Ruszamy (z krótkim postojem na naszym osławionym już łowisku dorszy) w kierunku północno-zachodniej części svalbardzkiego archipelagu. To królestwo niedźwiedzia polarnego, którego wprawdzie mamy szansę spotkać już wcześniej, ale tu występuje on najczęściej. Przemierzamy zatem fiordy, zatoczki, okrążamy wyspy, podpływamy pod kolejny fantastyczny lodowiec Smeerenburgbreen. Jeśli pozwolą na to warunki opuszczamy na wodę ponton i staramy się podpłynąć jak najbliżej lodowca, aby przekonać się o jego kolosalnych wymiarach. Gwarantowane fantastyczne zdjęcia.

Następnie wychodzimy na otwarte morze. Na północy otwiera się przed nami bezkres. W zależności od aktualniej sytuacji lodowej, możemy dostrzec już w oddali mieniące się bielą pola lodowe. Zmierzamy jednak na wschód w kierunku Woodfjorden, gdzie znajduje się nasz kolejny postój, Texas Bar (trasa w kierunku Woodfjorden to opcja uzależniona od pogody).

Dzień 7-9: Texas Bar – Monacobreen  – Moffen – Ny-Alesund

Zatrzymujemy się naprzeciwko Texas Baru i obowiązkowo składamy w nim wizytę. To ekscytujące miejsce.  A potem rozpoczynamy eksplorację przepięknych, dzikich miejsc, które trwale zapiszą się w naszej pamięci. Planujemy w tym miejscu wykonać kolejny trekking.Podpływamy pod jeden z najpiękniejszych lodowców Svalbardu – Monacobreen i jeśli pozwolą warunki lodowe zbliżymy się do jego czoła, gdzie będziemy mogli obserwować z bliska odrywające się lodowe bloki. Przy odrobinie szczęścia towarzyszyć nam w tym będą białe wieloryby.

Rozpoczynamy powrotną podróż. Myli się jednak ten, kto sądzi, że największe atrakcje za nami. Zaczniemy bowiem od złożenia wizyty kolonii morsów przy wyspie Moffen. Przekraczamy również 80 równoleżnik północy, a z tej okazji toast i kąpiel w morzu jest czymś obowiązkowym. W zależności od czasu i warunków pogodowych zostanie rozważona opcja popłynięcia w stronę granicy lodu. Niezależnie od tego poczujemy się niesamowicie na prawdziwym krańcu świata, zawieszeni między północną częścią Spitsbergenu a biegunem. Ta przestrzeń jest niesamowita i dostarcza niezapomnianych doznań. Zmierzając w kierunku zachodu wypatrujemy wielorybów, które lubią przebywać w tych rejonach i już niejednokrotnie podpływały blisko naszego jachtu.

Dzień 10-11: Ny-Ålesund – Barentsburg – Longyearbyen

Wracając na południe podziwiamy piękne panoramy wysokich gór wystających z morza, otoczonych połaciami śniegu i lodu. Podpływamy pod wstający niemal pionowo z morza lodowiec Fallbreen, który kontrastuje z przebijającymi go szczytami gór.Wpływając do Isfjorden skręcamy do pobliskiego Barentsburga, gdzie świętujemy sukcesy naszej wyprawy – sauna, knajpa Czerwony Niedźwiedź, obowiązkowy wpis mazakiem na suficie obok poprzednich azymutowych ekip. Ale co w Barentsburgu – zostaje w Barentsburgu…

Wieczorem dopływamy do Longyearbyen i korzystając z uroków dnia polarnego ruszamy do centrum.

Dzień 12: Longyearbyen

Każda podróż musi się skończyć. Ten ostatni dzień to właśnie czas spacerów po Longyearbyen, pożegnań i powrotów do domu.

Powyższa trasa (szczególnie w kierunku Monacobreen) jest uzależniona od warunków pogodowych. Opcją jest też trasa w kierunku Pyramiden.

Główne atrakcje

Odwiedzane miejsca

Załoga wyprawy

Marek Rajtar

Przemierzył krańce swiata, by zatrzymać się na Spitsbergenie.

Paweł Pelc

Nie usiedzi na jednym miejscu. No chyba, że jest to akurat Svalbard.

Małgorzata Rajtar

Słowo "wakacje" nabrało nowego znaczenia.

Zapraszamy na niezapomnianą podróż

Zapisz się już dziś

 • Data wyjazdu - Data powrotu

  Cena

 • Data wyjazdu - Data powrotu

  16.07 - 27.07.2020 r. (12 dni)

  Cena

  6200 zł

Świadczenia zawarte w cenie:

 • noclegi w 2-3 os. kabinie
 • rejs wyprawowym, w pełni wyposażonym jachtem
 • prowadzenie jachtu i opieka doświadczonego kapitana
 • ubezpieczenie jachtu oraz NNW uczestników
 • podatki i opłaty dotyczące rejsu
 • szkolenie z wiedzy żeglarskiej oraz wystawienie opinii porejsowej

Cena nie obejmuje:

 • dojazdu na wyprawę oraz powrotu z niej (terminy dopasowane są do tanich lotów z Polski)
 • kasy jachtowej (wyżywienie, paliwo jachtowe, opłaty portowe) wynoszącej 300 EUR
 • indywidualnego ubezpieczenia uczestnika
 • dodatkowych wydatków na lądzie (zakupy, restauracje)
 • dodatkowych osobistych opłat w portach

Dodatkowo zapewniamy: 

 • pomoc w zakupie biletu lotniczego lub w wyszukaniu najkorzystniejszych opcji lotów
 • rezerwację hoteli w razie potrzeby
 • doradztwo w zakresie przygotowań do wycieczki

Harmonogram płatności:

 • 20% – w momencie rezerwacji,
 • 40% – 5 miesięcy przed rozpoczęciem wyprawy
 • 40% – 3 miesiące przed rozpoczęciem wyprawy
 • w przypadku, gdy któryś z terminów wypada później niż trzy miesiące od rozpoczęcia wyprawy wpłata powinna zostać wniesiona przy rezerwacji lub na trzy miesiące przed rozpoczęciem wyprawy