• Polski
 • Deutsch
 • English

Niedźwiedzie polarne Wyprawa 10-dniowa

Kierunek Północ

Zacznij w Isfjorden i popłyń na Północ

Stopień trudności: średni, turystyczny.

Informacje ogólne

Zapraszamy na naszą drugą propozycję wyprawy po Arktycznej Krainie. Zaczynamy i kończymy ją w Isfjorden, ale planujemy więcej czasu spędzić w północno-zachodniej części Spitsbergenu.

Dlaczego właśnie tam? Cały Spitsbergen jest królestwem niedźwiedzi polarnych, ich populacja liczy około 3 tysiące osobników, można je spotkać wszędzie. Ale ta część do której prowadzi nasza wyprawa jest ich krainą, tu widuje się je najczęściej. Mamy tu również swoje ulubione miejsca w których je spotykaliśmy. Tak więc Północ.

Zaczniemy w Isfjorden, który jest zbiorem niezliczonych, pięknych miejsc. Zostaniemy otoczeni wyrastającymi prosto z morza wysokimi górami, otulonymi połaciami śniegu. Koloryt tego połączenia tworzy niezapomniane widoki. Przemierzymy dzikie zatoki, do których schodzą majestatyczne lodowce. Ich wysokie czoła, do których się zbliżymy są pełne pęknięć, jaskiń, szczytów o nieprawdopodobnych kształtach. Będziemy przemykać pomiędzy świeżo urodzonymi górami lodowym i growlerami, posmakujemy lodu, nawet dosłownie – w szklaneczce w której każdy napój będzie tylko dopełnieniem szlachetnego lodu. Postawimy stopę w miejscach, gdzie nie widać obecności człowieka. Oczywiście, spróbujemy odwiedzić również te, gdzie człowiek przegrał walkę z siłami natury.

I ruszymy na Północ, w krainę dzikich, arktycznych zwierząt, spotykając po drodze setki ptaków, kolonie morsów oraz wypatrując stad wielorybów. Zbliżymy się w stronę granicy lodu i popłyniemy tak wysoko, na ile starczy nam chęci, czasu i możliwości. Ny-Alesund, Magdalenefjorden lub jeszcze dalej w kierunku 80o N. Czasu będziemy mieli dużo, ponieważ skorzystamy z trwającego całą dobę dnia polarnego. Jeśli przekroczymy 80o N chętni i odważni będą mogli uczcić to kąpielą w morzu, pełnym bezkresnej przestrzeni.

Naszą podróż odbędziemy w małej, kameralnej grupie, na pokładzie komfortowego i bezpiecznego jachtu. Z doświadczonymi przewodnikami, którzy zrobią wszystko, abyś wrócił zachwycony spotkaniem z Arktyczną Krainą i Królestwem Niedźwiedzia Polarnego.

 

zobacz wideo

Prezentacja planowanej trasy

Dowiedz się więcej

Program wyprawy

Dzień 1: Zaokrętowanie i zwiedzanie Longyearbyen

Zaokrętowanie zaczynamy od godziny 16. Następnie korzystając z trwającego całą dobę dnia polarnego wyruszamy do Longyearbyen. Chętni odwiedzą ciekawe Muzeum Svalbardu lub Nord Pole Expedition oraz pozostałości po urządzeniach kopalnianych. Już tutaj, pomiędzy pięknymi domkami można natknąć się na stada reniferów. Dzień kończymy w jednym z kilku klimatycznych pubów, rozkoszując się specjałami najbardziej północnego browaru na świecie.

Dzień 2: Longyearbyen – Isfjorden – YmerbuktaBarentsburg

Ten dzień jest dla nas prawdziwym przywitaniem z Arktyczną Krainą. Opuszczamy gościnne Longyearbyen i ruszamy na wody Isfjorden, kierując się na zachód. Wpływając do zatok pierwszy raz spotykamy się z lodem. Zaczynamy więc od mocnego uderzenia: połączenie błękitnej wody z biało-niebieskimi lodowcami w otoczeniu wysokich gór wywiera wielkie wrażenie. Ale nie ma się czego obawiać: wrażeń w następnych dniach również nam nie braknie. Zanim opuścimy Isfjorden zatrzymujemy się w Barentsburgu, chcąc skosztować przysmaków rosyjskiej kuchni w restauracji Czerwony Niedźwiedź.

Dzień 3: Barentsburg – PoolepyntenNy-Ålesund

Opuszczamy Isfjorden i płyniemy na Północ. Po drodze zatrzymujemy się przy Poolepynten, gdzie znajduje się kolonia morsów. Lądujemy na brzegu i podchodzimy do niej blisko. Wylegujące się na plaży morsy pozwolą nam zbliżyć się na dystans umożliwiający obserwowanie ich z najmniejszymi detalami i wykonanie wspaniałych zdjęć i filmów.  Teraz ruszamy dalej na północ, do Ny-Ålesund.

Dzień 4-7: Ny-Ålesund – MagdalenefjordenDanskøya – Północ – Ny-Ålesund

W Ny-Ålesund odpoczywamy oraz zwiedzamy go przez kilka godzin. Tu wszystko jest najbardziej północne: poczta z której można wysłać kartkę, kawiarenka, sklep z pamiątkami, pomnik Amundsena. Wszystko to pachnie krańcem świata oraz dumą z położenia niemal na 79 równoleżniku.

Stąd wyruszamy też dalej na północ, w kierunku Magdalenefjorden, zostawiając za plecami namiastkę cywilizacji, a uzyskując w zamian coraz bardziej dzikie i surowe w swoim pięknie krajobrazy. Te najbliższe dwie doby w trakcie trwającego cały czas dnia polarnego poświęcamy na eksplorację północno-zachodniej części svalbardzkiego archipelagu. To królestwo niedźwiedzia polarnego, którego wprawdzie mamy szansę spotkać już wcześniej, ale tu występuje on najczęściej. Przemierzamy zatem fiordy, zatoczki, wysepki – wszystkie piękne – w poszukiwaniu ich białego króla. Czy i tym razem dostrzeżemy go w tych samych miejscach?

W zależności od sytuacji lodowej w danym okresie mamy szansę na zbliżenie się do granicy lodu oraz na pobicie własnych północnych rekordów. Pełni wrażeń, ciężkich od pięknych zdjęć aparatów wracamy na południe.

Dzień 8-9: Ny-Ålesund – Isfjorden – NordfjordenPyramiden (opcja) – Longyearbyen

Rozpoczynamy powrotną podróż do Isfjorden. Po drodze podziwiamy piękne panoramy wysokich gór wystających z morza, otoczonych połaciami śniegu i lodu. Próbujemy łowić liczne w tych miejscach ryby. Wpływamy do Isfjorden i zbliżamy się do jego północnej odnogi – Nordfjorden, gdzie podpływamy w pobliże cielących się lodowców, podziwiając ten niesamowity proces. Jeśli wystarczy nam czasu udajemy się do Pyramiden, aby zobaczyć kawałek postsowieckiego, surrealistycznego świata. W tych miejscach żegnamy się z Arktyczną Krainą i zmierzamy do Longyearbyen. Nadszedł czas świętowania sukcesów wyprawy, podsumowań i podziękowań.

Dzień 10: Longyearbyen

Każda podróż musi się skończyć. Ten finalny dzień to właśnie czas ostatnich spacerów po Longyearbyen, pożegnań i powrotów do domu.

Główne atrakcje

Odwiedzane miejsca

Załoga wyprawy

Marek Rajtar

Przemierzył krańce swiata, by zatrzymać się na Spitsbergenie.

Paweł Pelc

Nie usiedzi na jednym miejscu. No chyba, że jest to akurat Svalbard.

Małgorzata Rajtar

Słowo "wakacje" nabrało nowego znaczenia.

Zapraszamy na niezapomnianą podróż

Zapisz się już dziś

 • Data wyjazdu - Data powrotu

  Cena

 • Data wyjazdu - Data powrotu

  07.08 - 16.08.2020 r. (10 dni)

  Cena

  5300 zł

Świadczenia zawarte w cenie:

 • noclegi w 2-3 os. kabinie
 • rejs wyprawowym, w pełni wyposażonym jachtem
 • opieka doświadczonego kapitana
 • opłaty związane z formalnościami i zgodami Gubernatora Spitsbergenu
 • ubezpieczenie jachtu oraz ratownictwa morskiego
 • wypożyczenie broni
 • podatki i opłaty dotyczące rejsu
 • wszechstronny materiał informacyjny przygotowujący do wyprawy

Cena nie obejmuje:

 • przelotów do i z Longyearbyen (średni koszt z Oslo w obie strony to około 600-1000 PLN)
 • indywidualnego ubezpieczenia uczestnika
 • kasy jachtowej (koszty jedzenia, portów, paliwa) w wysokości 300 EUR
 • dodatkowych wydatków na lądzie (zakupy, restauracje)
 • dodatkowych osobistych opłat w portach

Dodatkowo zapewniamy: 

 • pomoc w zakupie biletu lotniczego lub w wyszukaniu najkorzystniejszych opcji lotów
 • rezerwację hoteli w Longyearbyen w razie potrzeby
 • doradztwo w zakresie przygotowań do wyprawy

Harmonogram płatności:

 • 20% – w momencie rezerwacji
 • 40% – 5 miesięcy przed rozpoczęciem wyprawy
 • 40% – 3 miesiące przed rozpoczęciem wyprawy
 • w przypadku, gdy któryś z terminów wypada później niż trzy miesiące od rozpoczęcia wyprawy, wpłata powinna zostać wniesiona przy rezerwacji lub na trzy miesiące przed rozpoczęciem wyprawy