• Polski
 • Deutsch
 • English

Zorze i Wieloryby Wyprawa 8-dniowa

Niezwykłe przyrodnicze safari

Piękno natury i okolic Tromsø

Stopień trudności: łatwy, turystyczny.

Informacje ogólne

Nadchodzi zima, Spitsbergen powoli pokrywa się lodem, zaczyna zachodzić słońce. Staje się coraz bardziej niedostępny. Jednak zima jednocześnie odsłania dwie główne atrakcje północnej Norwegii. Zaprasza na niesamowite widowisko jakim są zorze polarne i stada orek. Wszystko to w otoczeniu przepięknych, strzelistych gór odcinających się od błękitów morza.

Chcemy tą przepiękną krainę zwiedzać każdym dostępnym sposobem. Przemieszczając się pomiędzy miejscami widokowymi samochodem, czy też porzucając cywilizację na rzecz niezapomnianej podróży jachtem.

Jeżeli do powyższych atrakcji dodamy psie zaprzęgi, karmienie reniferów, zwiedzanie osady Saamów, zapierające dech w piersiach panoramy, trekkingi, rejs z oglądaniem wielorybów i łowieniem dorszy, wszystko złoży się na niezapomniany czas i unikatowe doświadczenie.

Naszą bazą będzie malownicze i klimatyczne miasto Tromsø. Tu znajduje się lotnisko, które jest obsługiwane przez tanie linie lotnicze.

Poniższy program będzie dopasowywany do tego co zaoferuje nam natura. Będziemy duży nacisk kładli również na integrację uczestników wyprawy.

Dowiedz się więcej

Program wyprawy

Dzień 1: Tromsø

Zaokrętowanie zaczynamy od godziny 16. Zwiedzamy Tromsø spacerując jego uliczkami – podziwiamy historyczne centrum miejscowości, ciekawe kolorowe domki, skansen, katedrę, by dotrzeć do najpopularniejszej ulicy Storgata, gdzie możemy zaopatrzyć się w pamiątki i zrelaksować się w jednym z licznych barów. Wieczorem integrujemy się na wspólnej kolacji i jeśli są sprzyjające warunki – dzień kończymy wspólnym spacerem nad jezioro Prestvannet, gdzie w magicznej atmosferze oczekujemy pojawienia się równie niezwykłej zorzy.

Dzień 2: Kvaløya

Po śniadaniu wyruszamy na wycieczkę samochodową po wyspie Kvaløya. Po drodze zatrzymujemy się w przepięknie położonych wioskach Kaldfjord oraz Ersfjordbotn. Zaopatrzeni w rakiety śnieżne w pierwszej kolejności udajemy się na łatwy trekking na górę Brosmetinden, skąd rozpościera się fantastyczna panorama na ocean i pobliskie wyspy. Szczyt liczy 525 metrów, a dystans tam i z powrotem wynoszący ok 4 km pokonujemy w około 1-2 godziny. Następnie przejeżdżamy do centrum wyspy i wchodzimy na niewielką, 300-metrową górę Nattmålsfjellet, należącą do łańcucha górskiego Kattfjordeidet, nazywanego “Skandynawskim Chamonix”, ze względu na wysokie szczyty i spektakularne widoki. Wejście również nie należy do trudnych i zajmie nam ok 40min w jedną stronę. Amatorzy zwierząt i adrenaliny pierwszą część dnia spędzają na farmie husky i w terenie, gdzie próbują swych sił w powożeniu psiego zaprzęgu (opcja). Moc wrażeń zapewniona! W nocy wyruszamy w rejs.

Dzień 3-6: TromsøLyngenSkjervøyKvænangenTromsø

Pływamy w malowniczych rejonach Skjervøy i Kvænangen w poszukiwaniu stad orek. Po drodze mijamy półwysep Lyngen z fantastycznymi krajobrazami skalistych, urwistych Alp Lyngeńskich, których strome zbocza niejako wyrastają z powierzchni wody. Otaczające go Ullsfjorden i Lyngenfjorden są przez to niezwykle malownicze. Kotwiczymy w Skjervøy i na malowniczej wyspie Spildra, z pokładu jachtu wypatrując zórz polarnych. Rozpoczynamy pościg za orkami. Poruszają się tu całymi stadami liczącymi 40-50 osobników, polując na śledzie, które przeniosły się w te rejony w ubiegłym sezonie. Być może uda się nam być świadkiem “techniki karuzeli” używanej przez orki w celu zdobycia pożywienia. Jest to prawdziwie spektakularne widowisko! Następnie to my wyruszamy na polowanie – łowimy dorsze spokojniejszą techniką “na wędkę” i przy odrobinie szczęścia rozkoszujemy się niepowtarzalnym smakiem świeżutkiej ryby. Płyniemy nocą w kierunku Tromsø, co ponownie daje nam idealne warunki do obserwacji zorzy polarnej z pokładu jachtu, z dala od cywilizacji.

Dzień 7: Tromsø – Hella – HillesøyaHåjaTromsø

Ponownie udajemy się na samochodową wycieczkę w kierunku Sommarøy. Po drodze podziwiamy przepiękne górskie widoki i umiejscowione na ich tle kurorty. Z podekscytowaniem wypatrujemy wielorybów, które często przepływają tu blisko wybrzeża. Zatrzymujemy się w pobliżu miejscowości Hella, gdzie znajduje się znakomite łowisko. Z wody możemy tu wyciągnąć nie tylko dorsza, ale i niezwykle smacznego zębacza pasiastego oraz czarniaka. Docieramy do Sommarøy – starej wioski rybackiej, położonej po części na wyspie Sommarøya, a po części na Hillesøya. Latem wyspy te stanowią prawdziwą atrakcję turystyczną dla spragnionych słońca Norwegów, którzy chętnie odpoczywają tu na czystych, słonecznych plażach. Zimą plaże nierzadko pokryte są śniegiem, ale nadal wyczuwalny jest klimat urlopu. Chętni wspinają się na szczyt na wyspie Hillesøya, skąd rozpościera się rozległa panorama na okolicę, m.in. na ciekawie uformowaną wyspę Håja, której kształt zainspirował projekt bryły Arktycznej Katedry. Spragnieni kultury mają dziś możliwość wspaniałej opcjonalnej wycieczki do wioski Saamów (Lapończyków) żyjących na tych ziemiach od wieków. Jako że kultura Saamów zawsze związana była z hodowlą reniferów, mamy możliwość zobaczenia ogromnego stada, liczącego ok 200 osobników. Karmimy te majestatyczne, ale niezwykle łagodne zwierzęta, uczymy się łapać je na lasso i wreszcie udajemy się na przejażdżkę reniferowym zaprzęgiem. W lavvo, Saamowie częstują nas ciepłymi napojami oraz tradycyjną zupą bidos – ugotowaną na mięsie renifera z warzywami. Urzekają opowieściami, czarują tradycyjnym śpiewem, tzw. joikowaniem, przenoszą w inny świat. W Tromsø udajemy się na ostatni wspólny spacer na plażę w Sydspissen i jak co wieczór czekamy na pojawienie się zorzy.

Dzień 8: Tromsø

Wykorzystujemy czas przed odlotem na dalsze zwiedzanie Tromsø. Rozpoczynamy dzień od wejścia na punkt widokowy na górze Fløya (671 m n.p.m.), skąd roztacza się wspaniała panorama na Tromsø i okolice. Punkt widokowy umiejscowiony jest w połowie góry, w miejscu końcowej stacji kolejki Fjellheisen. Na ambitnych, chcących zdobyć szczyt czeka jeszcze 45min łagodnej wspinaczki. Schodząc ze szczytu z bliska podziwiamy Arktyczną Katedrę, będącą charakterystycznym punktem Tromsø, a następnie udajemy się do muzeum i oceanarium Polaria, o równie charakterystycznej bryle. Norwegii mówimy “do zobaczenia” i pełni wrażeń oraz nowych planów wracamy do domów.

Główne atrakcje

Odwiedzane miejsca

Załoga wyprawy

Marek Rajtar

Przemierzył krańce swiata, by zatrzymać się na Spitsbergenie.

Paweł Pelc

Nie usiedzi na jednym miejscu. No chyba, że jest to akurat Svalbard.

Małgorzata Rajtar

Słowo "wakacje" nabrało nowego znaczenia.

Zapraszamy na niezapomnianą podróż

Zapisz się już dziś

Przy zapisie prosimy o informację, czy są Państwo zainteresowani wycieczkami dodatkowymi. Koszt pierwszej z nich - psich zaprzęgów wynosi około 1700 NOK, koszt drugiej - pobytu w wiosce Saamów i przejażdżki reniferowym kuligiem - około 1590 NOK. Pozwoli nam to dokonać szybszej wstępnej rezerwacji u lokalnego organizatora.
 • Data wyjazdu - Data powrotu

  Cena

 • Data wyjazdu - Data powrotu

  31.10 - 07.11.2020 (8 dni)

  Cena

  3000 zł

 • Data wyjazdu - Data powrotu

  07.11 - 14.11.2020 (8 dni)

  Cena

  3000 zł

 • Data wyjazdu - Data powrotu

  14.11 - 21.11.2020 (8 dni)

  Cena

  3000 zł

 • Data wyjazdu - Data powrotu

  21.11 - 28.11.2020 (8 dni)

  Cena

  3000 zł

 • Data wyjazdu - Data powrotu

  28.11 - 05.12.2020 (8 dni)

  Cena

  3000 zł

 • Data wyjazdu - Data powrotu

  05.12 - 12.12.2020 (8 dni)

  Cena

  3000 zł

Świadczenia zawarte w cenie:

 • noclegi w 2-3 os. kabinie
 • wycieczka odbywana wyprawowym, w pełni wyposażonym jachtem
 • prowadzenie jachtu i opieka doświadczonego kapitana
 • ubezpieczenie jachtu oraz NNW uczestników
 • podatki i opłaty dotyczące rejsu
 • szkolenie z wiedzy żeglarskiej oraz wystawienie opinii porejsowej

Cena nie obejmuje:

 • dojazdu na wycieczkę oraz powrotu z niej
 • kasy jachtowej w wysokości 250 EUR, pokrywającej koszty wyżywienia, paliwa jachtowego, opłat portowych, wynajmu samochodów
 • indywidualnego ubezpieczenia uczestnika
 • kosztów wycieczek dodatkowych – psie zaprzęgi ok 1700 NOK, wioska Saamów i renifery ok 1590 NOK
 • dodatkowych wydatków na lądzie (zakupy, restauracje)
 • dodatkowych osobistych opłat w portach

Dodatkowo zapewniamy: 

 • pomoc w zakupie biletu lotniczego lub w wyszukaniu najkorzystniejszych opcji lotów
 • rezerwację hoteli w razie potrzeby
 • doradztwo w zakresie przygotowań do wycieczki

Harmonogram płatności:

 • 20% – w momencie rezerwacji
 • 40% – 5 miesięcy przed rozpoczęciem wyprawy
 • 40% – 3 miesiące przed rozpoczęciem wyprawy
 • w przypadku, gdy któryś z terminów wypada później niż trzy miesiące od rozpoczęcia wyprawy wpłata powinna zostać wniesiona przy rezerwacji lub na trzy miesiące przed rozpoczęciem wyprawy